Hürriyet Mh. Şht. Yzb. Ferit Güneş Cd. Pk:31200 İskenderun/hatay, 31200 İskenderun/Hatay
+903266148397
iskenderunveterinerlik@hotmail.com

KEDİLER YAKALADIKLARI BÖCEK VS SALONUN ORTASINA NEDEN GETİRİRLER

SESSİZ CANLARIN SESİYİZ

Created with Sketch.

KEDİLER YAKALADIKLARI BÖCEK VS SALONUN ORTASINA NEDEN GETİRİRLER

Kediler Neden Yakaladıkları Böcek ve Diğer Hayvanları Getirip Salonun Ortasına Bırakır?

Kedi sahipleri bilir kediler balkonda, terasta, bahçede ya da evin her hangi bir köşesinde yakaladıkları hayvanları getirip salonun ortasına bırakır. Bu hayvan bazen bir kelebek olur bazen bir fare (bu başıma gelmedi neyse ki) kedi sahipleri de bu davranışı “hediye getirdi” veya “tebrik edilmek istiyor” gibi yorumlar yapar. Çoğu kez de espri konusu olmuştur bu konu. Aslında hayvanlar bunu bizleri eğitmek için yapıyormuş. Kediler her ne kadar yaklaşık 10 bin yıldır evcil hayvanlar olsalar da avcılık içgüdülerini kaybetmemiş canlılar. Yapılan araştırmalara göre ABD’de her yıl 4 milyara yakın kuş kediler tarafından avlanıyor. Bu sayı avladıkları diğer küçük şeyleri de hesaba katınca inanılması güç ama 30 milyara yaklaşıyor. Kedileri bu denli iyi avcılar yapan onların içgüdüleri, bu iş için evrimleşmiş vücutları ve yavruyken annelerinden aldıkları eğitim.

Özellikle dişi kedilerde görülen bu evin ortasına böcek vs. bırakma nedenleri de sizleri bu hayvanları yakalayamayacak durumda görüp eğitmek istemeleri. O yüzdendir sıklıkla öldürdüğü kelebeği getirip önünüze koyup sizden bir şey bekler bakışları ile size bakması.

Kediler yavrularını eğitirken öncelikle ölü hayvanı getirip yavrunun önüne koyarlar. İkinci aşama ölmemiş ama kaçacak halde olmayan hayvanlarla talim yapmaktır. Eminim kedi besleyenler salonun ortasında acı çekerek yerde titreşen böceğin başında sabırla bekleyen kedi manzarasıyla daha önce karşılaşmıştır.

Yani hayvanlar 10 bin yıldır bizi eğitmeye çalışıyor. Bu davranış özellikle kısırlaştırılmış dişi kedilerde çok sık rastlanıyor. Hayvanların gözünde ne kadar beceriksiz gözüküyoruz bir düşünün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir