Hürriyet Mh. Şht. Yzb. Ferit Güneş Cd. Pk:31200 İskenderun/hatay, 31200 İskenderun/Hatay
+903266148397
iskenderunveterinerlik@hotmail.com

KÖPEĞİNİZ GEZDİRİRKEN ÇİVİLİ TASMA KULLANMAYIN

SESSİZ CANLARIN SESİYİZ

Created with Sketch.

KÖPEĞİNİZ GEZDİRİRKEN ÇİVİLİ TASMA KULLANMAYIN

KÖPEĞİMİZİ GEZDİRİRKEN NEDEN ÇİVİLİ VE BOĞMA TASMALARI KULLANMAMALIYIZ?

Köpeğiniz için gezinti yapmak içerdiği sosyal bilgiler/uyaranlar nedeni ile bir ihtiyaçtır. Gezinti sırasında hatalı tasma tercihi nedeni ile köpeğinize duygusal ve fiziksel olarak sürekli zarar veriyor olabilirsiniz. Özellikle ülkemizde yanlış yönlendirme nedeniyle yaygın şekilde kullanılan bu tasmalar konusunda sizleri bilgilendirmek istedik.

1.Çivili ve boğma tasmalar köpeğe acı/ağrı vererek hatalı davranışı sonlandırmayı amaçlayan eğitim araçlarıdır.

2.Bu tür tasmaların kullanımı köpeğin sürekli ağrı ve huzursuzluk hissi yaşamasına ve gezintilerin de sürekli duygusal çelişki içinde geçmesine sebep olur.

3.Köpekte duygusal çelişki hali, dış uyarılara daha şiddetli tepki vermesine neden olan önemli bir etkendir. Bu durum normal şartlarda köpeğin tolere edeceği durumlar karşısında da saldırgan davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir.

4.Sürekli duygusal çelişki hali, köpeğin vücudunun alarm durumuna geçmesini tetikler ve hayat boyu maruz kalınan stres yüzünden deri, bağışıklık sistemi, kalp damar hastalıkları ve hatta kanser gibi rahatsızlıklar gelişebilir.

5.Köpekte boyun bölgesi, aynı insanlardaki gibi hassas bir bölgedir. Bu bölgedeki ani çekmeler, boyun bölgesinde travma, omurilik hasarı, soluk borusunun zedelenmesi, solunumun olumsuz etkilenmesi ve boyun bölgesindeki basınçtan dolayı beyine giden kan akımının azalması gibi önemli sorunlara neden olmaktadır.

6.Tıpkı bizim gibi köpekler de hayatları boyunca elde ettikleri deneyimler ve ilişkilendirmeler ile öğrenirler. Bu nedenle gezinti sırasında duyacakları ani acıyı o sırada baktıkları canlılar veya cansız nesneler (çocuk/bisiklet gibi) ile ilişkilendirmeleri, kalan hayatlarında bu uyaranlardan korkmalarına ve hatta bu uyaranlara karşı saldırgan davranışlar sergilemelerine yol açmaktadır.

7.Bu tasmaların kullanılmasında önemli sakıncalardan biri de “öğrenilmiş çaresizlik” yaratmasıdır. Bu nedenle köpek gezinti sırasında fiziksel ve psikolojik acı duymasına rağmen bir süre sonra tepki vermeyi bırakır. Köpeğin tepki vermeyi kesmiş olması ve tasmada düzgün yürüyor gibi görünmesi tasmanın işe yaradığını düşündürtse de uzun vadede köpeğinize ve size çok daha büyük zararlar verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir