Hürriyet Mh. Şht. Yzb. Ferit Güneş Cd. Pk:31200 İskenderun/hatay, 31200 İskenderun/Hatay
+903266148397
iskenderunveterinerlik@hotmail.com

BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA GENEL UYARI : ZABITA SAHİPSİZ HAYVANLARA BESLEME YAPAN GÖNÜLLÜLERE MÜDAHALE EDEMEZ:

SESSİZ CANLARIN SESİYİZ

Created with Sketch.

BELEDİYE BAŞKANLIKLARINA GENEL UYARI : ZABITA SAHİPSİZ HAYVANLARA BESLEME YAPAN GÖNÜLLÜLERE MÜDAHALE EDEMEZ:

KONU: Beslenme ve Su odakları oluşturmayan belediyelerin, besleme yapan gönüllülere müdahalesi hakkında.

YASAL DAYANAK: : 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi ve Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi, 6284 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun

BİLGİ ve GEREĞİ İçin Dağıtım: BIMER, Parti Genel Baskanligi, Parti Yerel Yonetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Parti Milletvekilleri, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Il Hayvanlari Koruma Kurulu Baskanligi, Orman Su İşleri Müdürlüğü, Kaymakamlık,

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA,

5199 Hayvanları Koruma Kanunu tum belediyelerin disarda yasayan tum sahipsiz kedi ve kopekler icin gönüllüler ile de işbirliği yaparak “Beslenme Odaklari” kurmasını hükme bağlamıştır. (Ek 1)

Belediyeniz simdiye kadar yasanin bu hukmunu yerine getirmemis ve beslenme odaklari kurmamistir. Bu kosullarda “gorevini yapmayan belediyeden” yardim alamayan vatandaslar, maddi manevi imkanlarini zorlayarak, sokaklarda yasayan ve aclik ve susuzlukla karsi karsiya kalan bu hayvanlari beslemek durumunda kalmislardir.

Buna karsilik, belediyenin yapmasi gereken isi yapan duyarlı ve sorumluluk sahibi gönüllüleri engellemek için ZABITA ceza keserek tehdit ve baskı uygulamaktadır.

Kendi gorev yapmayip, bu gorevi gonullu olarak ustlenen kisilere, baski uygulamak hayatin olagan akisina aykiri olup, vicdani kurallari ve yasalari ihlal eden adaletsiz bir uygulamadir.

Sahipsiz hayvanlar icin beslenme odaklari kurmak, ac hayvanlarin bir parca ekmek ugruna insanlarin kapilarina gelmelerini de onleyecegi icin, vatandasa da onemli bir hizmet olacaktir. Karni doymus olan hayvanlar insanlara yaklasmaz ve kendi alanlarinda sukunetle yasarlar. Hayvanlarin hareket halinde olmalarinin en buyuk sebeplerinden birisi “yemek” aramaktir.

Bu bağlamda:

l. Hem akla, hem vicdana hem de ozellikle sahipsiz hayvanlarin belediyeler ve gonulluler tarafindan beslenmesini hükme baglamis olan 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanununa aykiri olan zabitanin besleme yapan gonullulere mudahalesi devam ederse, Valilik ve “Il Hayvanlari Koruma Kuruluna” hakkinizda sorusturma acilmasi icin muracaatta bulunacagimizin bilinmesini istiyoruz. Ayrıca, gönüllülerin kapısına giden zabıtanın, kişilere psikolojik şiddet uygulaması nedeni ile, görevini kötüye kullanmanın yanında, gönüllülerin zabıtayı savcılığa 6284 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun çerçevesinde şikayet edeceği bilinmelidir.

2. Belediyenizin acilen sahipsiz hayvanlar icin “beslenme odaklari” olusturmasini talep ediyoruz. Beslenme ve Su odaklari olusturulmadigi takdirde belediyeniz hakkinda suc duyurusunda bulunulacaginin bilinmesini istiyoruz.

3. Orman ve Su Isleri Bakanliginca yaptirilan “SU KAPLARINDAN” belediyenizin temin edip sokaklara konmasini ve bu kaplarin korunmasini talep ediyoruz.

4. Beslenme ve Su odaklarinin belediyenizce kuruluncaya kadar, sahipsiz hayvanlara besleme yapan gonullulere yasa geregi olarak “mama ve ulasim” desteginde bulunmanizi talep ediyoruz.

5. Yasa belediyelerin uygun kuruluşlar ve işyerleri mutfaklarından artık yemek ve gıdaların toplanarak gönüllüler ile birlikte sahipsiz hayvanların doyurulmasını hükme bağlamıştır. Bu bağlamda, belediyenizin araba tahsis ederek kuruluşlardan gönüllüler ile birlikte yemek toplamasını ve sahipsiz hayvanları beslemesini talep ediyoruz.

Muracaatimiza iliskin 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi kanuni suresi icinde tarafimiza cevap ve bilgi verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ediyoruz.

Isim, Imza ve TC kimlik no

Ek 1 Muracaatimiza iliskin yasal dayanak: 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu ve ayni kanunun Uygulama Yonetmeligi,

MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:

d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde BESLEME ODAKLARI kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir