Hürriyet Mh. Şht. Yzb. Ferit Güneş Cd. Pk:31200 İskenderun/hatay, 31200 İskenderun/Hatay
+903266148397
iskenderunveterinerlik@hotmail.com

DAHA MUTLU BİR KÖPEK İÇİN HANGİ TİP TASMA KULLANMALIYIZ?

SESSİZ CANLARIN SESİYİZ

Created with Sketch.

DAHA MUTLU BİR KÖPEK İÇİN HANGİ TİP TASMA KULLANMALIYIZ?

Künye özellikleri nedeni ile en çok tercih edilen tasma çeşidi düz boyun tasmasıdır. Bu tasmalar özelikle başka köpekler ile oyun oynarken karşıdaki köpeğin dişlerinin veya başka bir nesnenin (çalı, dal, vb) köpeğin tasmasına takılması nedeni ile tehlike yaratabilmektedir. Bu takılmaların önlenebilmesi için oyun sırasında veya sahibinin gözetimi altında olmadığı zamanlarda “kolay açılabilir” boyun tasması kullanılması tavsiye edilmektedir.

Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği Dergisinde önceki yıllarda yayınlanan bir çalışmada ise düz boyun tasmalarının kullanımında çekiştirmeye bağlı göz rahatsızlıkları gelişebildiği gösterilmiştir. Dolayısıyla göz rahatsızlıkları veya buna yatkınlığı olan köpeklerin boyun tasması ile gezdirilmemesi önerilmektedir.

Çivili, boğma veya düz boyun tasmalarına alternatif olarak en yaygın kullanılan ve köpek dostu olan tasmalar ise önden kopçalı göğüs tasmalarıdır. Özellikle solunum sıkıntısı çeken basık burunlu ırklarda (Pug, French Bulldog vb), nefes borusu çökme yatkınlığı olan ırklarda( Minyatur Poddle) ve tasmada çekme sorunu olan orta ve büyük ırk köpeklerde kullanımı veteriner hekimler ve davranış uzmanları tarafından önerilmektedir.

çeşitli markalar ile piyasada yer alan önden aksesuarlı göğüs tasmaları, köpeklerin acı çekmeden sahipleri ile uyumlu bir biçimde yürümesine olanak sağlar.

Gezdirme kayışı tasmanın ön bölümüne takılır ve köpek sahibinden belirli bir mesafe uzaklaştığı anda öndeki kopçaya bağlı kayış otomatik olarak köpeğin sahibine doğru dönmesini sağlar. Köpeğinizin göğsüne geçen tasma, hassas boyun bölgesine baskı yapılmasını engeller ve baskı boyundan kalkıp göğüs ve sırta dağıldığından oluşabilecek sıkıntıların önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir