Hürriyet Mh. Şht. Yzb. Ferit Güneş Cd. Pk:31200 İskenderun/hatay, 31200 İskenderun/Hatay
+903266148397
iskenderunveterinerlik@hotmail.com

BELEDİYE ZABITASI “SAHİPSİZ” HAYVANA MÜDAHALE EDEMEZ.

SESSİZ CANLARIN SESİYİZ

Created with Sketch.

BELEDİYE ZABITASI “SAHİPSİZ” HAYVANA MÜDAHALE EDEMEZ.

Konu: 5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanununa aykiri olarak sahipsiz hayvanlara Belediye Zabita gorevlilerinin mudahalesi icin sorusturma acilmasi hk

YASAL DAYANAK: : 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi ve Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi, 6284 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun

GEREĞİ ve BİLGİ İÇİN DAĞITIM: Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Orman Su İşleri Bölge ve İl Müdürlükleri.

VALİLİK MAKAMINA (İlçede ise Kaymakamlık Makamına)

Sahipli ve sahipsiz tum hayvanlarIn yasam haklarina iliskin hukumleri iceren 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanununun uygulamasi Orman Su İşleri Bakanligina ve sekreteryasi da Orman Su İşleri Mudurluklerine verilmistir. (Ek..1)

Sahipli ve sahipsiz tum hayvanlara iliksin tum konularda, alinacak tedbirlerde, yapilacak islemlerde yetki sahibi olan kurumlar, bakan oluru ile yetki devri yapilan Mahallin en buyuk Mulki amirleri yani Valilikler ve ilcelerde ise yetki devri yapilan Kaymakamliklardir. (Ek..2)

Sahipsiz hayvanlarin belediyelerce olusturulmasi yasal gorev olan Gecici Bakimevlerine goturulmeleri, kisirlastirilip alindiklari yere birakilmalari gorevi belediyelerindir. Fakat sahipsiz hayvanlara iliskin sikayet ve sorunlarda ise yine yetkili kurum Orman Su İşleri Müdürlükleri ve ilcelerde Kaymakamlik Denetim Elemanlaridir. Sahipsiz hayvanlarin gonulluler tarafindan bakilmasi beslenmesi ise gonullulerin yasal hakkidir. Ayrica belediyelerin gönüllülerle birlikte beslenme odaklari kurmasi ve hayvanlari beslemesi gerekmektedir. (Ek..3)

Belediye zabıtası, baktığım sahipsiz hayvanlar için bana müdahalede bulunmuş, üniformasını kullanarak bana sosyal ve psikolojik baskı yaparak görev ihlalinde bulunmuştur.

5199 sayili Hayvanları Koruma Kanunu bu konularda ki yetkili kurumlari acikca belirtmis olmasi nedeni ile belediye zabita gorevlileri yetkisini asarak yasayı da ihlal etmistir.

1. Bu bağlamda ve yasalar çerçevesinde yetkisini asan ve gorevini kotuye kullanan belediye yetkilileri ve zabita gorevlileri hakkinda sorusturma acilmasini talep ediyoruz.

2. Zabıta beslediğim sahipsiz hayvanlar için, bana psikolojik şiddet uygulamış ve beni başkalarının gözünde sanki suç işlemişim gibi bir duruma düşürmüştür. Öncelikle, 6284 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun 2. maddesi, “şiddeti ve şiddet mağdurunu” açıkça tarif etmiştir. Bu yasa gereği gücünü ve yetkisini yasalardan alan hayvan sahiplerinin baktıkları hayvanlar nedeni ile sözlü ve psikolojik şiddete maruz bırakılması” 6284 Sayılı Kanuna göre SUÇ teşkil etmektedir.

Kapıma gelerek resmi kimliğini kullanıp yetkisini aşarak görevini kötüye kullanan ve bana psikolojik ve sosyal baskı yapan zabıta için savcılığa baş vuru hakkım saklıdır. Belediye yönetimi ve zabıtanın bu yasa konusunda valilik hukuk birimi tarafından uyarılmasını ve bilgilendirilmesini talep ediyorum.

3. Ayrica toplumun, hayvan sahiplerinin ve belediye gorevlilerinin Hayvanlari Koruma Kanunu hakkinda bilgilendirilmesini, bundan sonra bu tur ihlallerin onlenmesini talep ediyorum

4. Yasa geregi gönüllülerle birlikte “Sahipsiz hayvanlar icin Beslenme Odakları” oluşturmak zorunda olan ve gönüllülerin oluşturdukları odaklara mama desteğinde bulunması gereken belediyenin bu gorevlerini yerine getirmemesinden dolayı belediye yöneticileri hakkında soruşturma açılmasını talep ediyorum.

Dilekcemize iliksin tarafimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize arz ediyoruz.

Isim…TC kimlik..

_____________________________

Ek 1.. 5199 Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği

MADDE 61 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Orman Su İşleri Bakanlığı yürütür.

BIRINCI BOLUM Gorev ve Sorumluluklar. MADDE 5 – (1) Il Mudurlugu;

a) Hayvanlarin korunmasi ve refahinin saglanmasi ile ilgili olarak kurum ve kuruluslarin il duzeyindeki faaliyetlerini izlemekle, yonlendirmekle ve bu konuda gerekli koordinasyonu saglamakla, b) Yerel hayvan koruma gorevlileri ve gonullu kuruluslar ile isbirligi yaparak sahipsiz hayvanlarin kontrolunu takip etmekle, e) Sahipsiz hayvanlarin kayit altina alinmasi ile ilgili faaliyetleri, belediyelerle ve gonullu kuruluslarla esgudum saglayarak yaptirmakla, f) Hayvan sevgisi, korunmasi ve yasatilmasi ile ilgili egitici faaliyetleri belediye, gonullu kurulus ve yerel hayvan koruma gorevlileri ile koordineli olarak duzenlemekle, g) Sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar ile ilgili olarak belediyelerce gecici bakimevlerinin olusturulmasini saglatmakla, ğ) Bu Yonetmeligin uygulanmasini saglamak icin gerekli denetimleri yapmakla ve denetim sonucunda bu Yonetmelik hukumlerine aykiri davrananlara 5199 sayili Kanunun ilgili maddesinde gecen hukumleriuygulamakla, h) Denetim elemanlarinca, hayvanlarina eziyet veren hayvan sahiplerine gerekli yasal islemleri yapmak suretiyle hayvanlarina el koymakla, uygun bir gecici bakimevine gonderilmesini saglayarak koruma altina almakla ya da sahiplenilmesini saglamakla,

Ek 2…. 5199 Saiyili Hayvanlari Koruma Kanunu MADDE 42 – (1) 5199 sayılı Kanun ve bu Yönetmelik hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi Bakanlığa aittir. Bakanlık bu yetkisini gerektiğinde mahallin en büyük mülkî amirine devredebilir. Bakanlığın yetkisini devretmesi halinde, mahallin en büyük mülkî amiri il bünyesinde veya mevcut değilse başka illerden veya kurumlardan hayvanların korunması konusunda uzman personeli de denetim ile görevlendirebilir. Bakanlık, merkez teşkilatı ilgili birim personelini de denetim ile görevlendirebilir.

Ek 3……MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir: d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir