Hürriyet Mh. Şht. Yzb. Ferit Güneş Cd. Pk:31200 İskenderun/hatay, 31200 İskenderun/Hatay
+903266148397
iskenderunveterinerlik@hotmail.com

BELEDİYE ZABITASI “SAHİPLİ HAYVANA” MÜDAHALE EDEMEZ. dilekçe örneği

SESSİZ CANLARIN SESİYİZ

Created with Sketch.

BELEDİYE ZABITASI “SAHİPLİ HAYVANA” MÜDAHALE EDEMEZ. dilekçe örneği

KONU: Belediye zabitasinin evde yasayan sahipli hayvana müdahalesi ve tahliye istemesi hk soruşturma talebimiz

YASAL DAYANAK: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi ve Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi, 6284 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun

GEREĞİ ve BİLGİ İÇİN DAĞITIM: Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Orman Su İşleri Bölge ve İl Müdürlükleri.

VALİLİK YÜKSEK MAKAMINA

Belediye Zabıta görevlileri sahipli hayvanıma müdahale ederek, hayvanımın evden uzaklaştırılması, aksi takdirde hayvana el koyacakları için ikaz ve ihtarda bulunmuştur.

Benim hayvanım, ekteki 5237 Nolu Turk Ceza Kanununa göre sahipli hayvan olduğu için MAL kapsamına girmektedir ve dolayısı ile TCK kapsamındadır. Şikayet durumlarında, mal kapsamına giren sahipli köpek veya kedilerin tahliyesi kararı ise bağımsız mahkemelerce verilir.

Bu bağlamda belediye Zabıta Görevlileri TCK na göre görevi kötüye kullanarak yasayı ihlal etmekte ve yetki aşımı yaparak suç işlemektedirler.

Oysa, sahipli hayvanlara yönelik belediyeye gelen şikayetlere “Bu konuda belediyenin yetkili olmadığı, sahipli hayvanın TCK ya göre mal kapsamına girmesi nedeni ile şikayetçinin mahkemeye baş vurması” şeklinde cevap verilmelidir.

Bu bağlamda:

1. Sahipli hayvanım için kapıma gelip, üniformasını kullanarak bana baskı yaparak kişilik haklarımı ihlal eden, ayrıca haneye tecavüz suçu işleyen zabıta görevlileri ve onlara emir veren amirleri hakkında “görevi kötüye kullanmaktan” soruşturma açılmasını, yasayı ihlalden adli idari işlem yapılmasını talep ediyoruz.

2. Zabıta kapıma gelerek, bana psikolojik şiddet uygulamış ve beni başkalarının gözünde sanki suç işlemişim gibi bir duruma düşürmüştür. Öncelikle, 6284 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun 2. maddesi, “şiddeti ve şiddet mağdurunu” açıkça tarif etmiştir. Bu yasa gereği gücünü ve yetkisini yasalardan alan hayvan sahiplerinin baktıkları hayvanlar nedeni ile sözlü ve psikolojik şiddete maruz bırakılması” 6284 Sayılı Kanuna göre SUÇ teşkil etmektedir.

Kapıma gelerek resmi kimliğini kullanıp yetkisini aşarak görevini kötüye kullanan ve bana psikolojik ve sosyal baskı yapan zabıta için savcılığa baş vuru hakkım saklıdır. Belediye yönetimi ve zabıtanın bu yasa konusunda valilik hukuk birimi tarafından bilgilendirilmesini talep ediyorum.

3. Zabıta, hayvanın sokağa atılması için baskı yaparak Hayvanları Koruma Kanununu ve devletimizin imza atmış olduğu Hayvanların Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmeleri de ihlal etmektedir. Bu görevlilere “hayvan hakkı ihlalinden” dolayı idari para cezası verilmesini talep ediyorum.

Ayrıca genel olarak, Topluma, Hayvan Sahiplerine, Belediye yetkili ve görevlilerine Hayvan Hakları Kanunu ve TCK konusunda bilgilendirme yapılmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin yapılan işlemlerin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni suresi içinde tarafıma bildirilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Isim, Tc Kimlik………….

EK 1.. TÜRK CEZA KANUNU Kanun Numarası: 5237

1. Sahipli hayvana karsi yapilan eylemler Turk Ceza Kanunun MALA ZARAR VERME basligi altinda 151 Nolu Maddenin 2. fikrasinda duzenlenmistir.

Mala Zarar Verme MADDE 151 – (1) Baskasinin tasinir veya tasinmaz malini kismen veya tamamen yikan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanilamaz hale getiren veya kirleten kisi, magdurun sikayeti uzerine, dort aydan uc yila kadar hapis veya adlî para cezasi ile cezalandirilir. (2) Hakli bir neden olmaksizin, sahipli hayvani olduren, ise yaramayacak hale getiren veya degerinin azalmasina neden olan kisi hakkinda yukaridaki fikra hukmu uygulanir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir